Банско очаква Тодоровден с празнично настроение и живи  

16 февруари 2026 10:03   3 коментара   2737 прочита


 
В Банско отново ще бъде отбелязан тържествено Тодоровден – един от най-тачените пролетни празници, наричан още Конски Великден. Тази година празникът се чества на 28 февруари – шест седмици преди Великден. 
С подкрепата на Община Банско и Народно читалище „Никола Вапцаров“, местни стопани и любители на конете подготвят богата празнична програма с традиционни ритуали, шествие и общоградско веселие. Всеки е добре дошъл да се присъедини и да сподели атмосферата на този обичан български празник. 
Празнична програма: 
11:00 ч. – Официален старт с тържествен водосвет на ул. „Цар Симеон“ до градския стадион. 
Шествие: След водосвета празничното шествие ще премине по улиците „Цар Симеон“, „България“, „Тодор Каблешков“, „Найден Геров“ и „Иконом Чучулайн“, ще пресече кръговото кръстовище и ще завърши на площад „Никола Вапцаров“. 
12:00 ч. – Ритуално захранване на конете и голямо народно веселие. 
Жителите и гостите на Банско ще имат възможност да се насладят на празник, който съчетава почит към традициите, красотата на конете и духа на българските обичаи. 
 


Още от: Общество

Принтирай статия
3 коментара
16 Февруари 2026 11:28 | Нафарфор
Оценка:
1
 (
5
 гласа)

.ама Ви крадлива! Кога сте коне гледали, кога Тодоровден чествали? Захранване на конете?!?!?!?! АлУУУУУУУУУУУУУУУ, има баница в цръквата! Съберете се цело мило Банско там!!!!


16 Февруари 2026 13:51 | 87+1
Оценка:
-1
 (
3
 гласа)

Тия са бетер Симитли. ДЪлгата история на техните традиции започва след 1989. Важното е да има авантакис.


16 Февруари 2026 22:27 | Галоп
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Метка качи се на некой кон и с пусни по джандемо на склоно и отпраши у сокако




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар